T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ADIYAMAN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesire Yerleri

Adıyaman mesire yerleri bakımından oldukça zengin bir ildir. Kuzey Doğu Toros Dağlarının uzantısı ile kaplı olan ilde bir çok mesire yeri vardır.

Bu mesire yerlerine, il merkezinden günün her saatinde ulaşma olanağı vardır. İnsanlar günün her saatinde buralarda doğa ile baş başa olacak şekilde dinlenme imkanına sahiptir.

Değirmen Başı : Kahta İlçesinin Kocahisar köyüne 1 km. uzaklıkta ve stabilize yolla ulaşımı sağlanan yer, çayın vadisinde olup doğal açıdan oldukça güzeldir. Kayalıkların arasından süzülerek akan sular, ağaçlar, yeşil alanlar ve tarihi yerleri ile görülmeğe değer bir mesire alanıdır.

Karadağ Ormanı : Adıyaman’ın 2 km. kuzeyinde yer alan orman ve çamlık alan olup, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından günübirlik mesire ve piknik alanı olarak düzenlenmiştir.

Ziyaret : Kahta yolu üzerinde Adıyaman’a 5 km. mesafede ziyaret çayı kıyısı ve çevresi ağaçlandırılmış olup, köprü başında günübirlik geziler için mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Değirmen Çayı (Su Gözü) : Eski Besni'nin yaklaşık 10 km güneyinde Sofraz çayının doğduğu yer olup, akarsu, ağaçlar ve sarp kayalıklardan oluşan güzel bir yerdir. İnsanlar tarafından mesire amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Gölbaşı Gölü : Gölbaşı ilçesine adını veren Gölbaşı Gölü ilçe merkezinin hemen yanındadır. Gölün çevresi doğal sit alanı olarak ilan edilmiş olup, Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yaptırılan kuş gözetlemeleri kuleleri ile bir dinlence ve mesire yeridir.

Diğer Mesire ve Dinlenme Yerleri:
Adıyaman Mimar Sinan Kültür Parkı
 Demokrasi Parkı
Saklı Kent
Pirin Ören Yeri Vadisi 
Ali Dağı (Mahmut El Ensar-i Türbesi)
Boğazözü Kalburcu Çayı
Gürlevik Membası
Kırkgöz Membası
Cendere Çayı Kanyonu
Karadut Köyü ve Çevresi
Çelikhan Recep Çayı
Çelikhan Pınarbaşı (Bulam) Çayı
Çelikhan Nevzat Bey Çeşmesi
Besni Su Gözü
Değirmençayı (Eski Besni) Santrali
Tut Şepker Çayı
Değirmenlik Göksu Irmağı Boyu (Gölbaşı –Malatya Karayolu Güzergahı)